W Bodzentynie, w Górach Świętokrzyskich, tam gdzie przyroda łączy się ze sztuką, a turystyka z teatrem i edukacją, 4-5 czerwca odbędzie się III Festiwal Wędrowania. Wystąpią: „Porywacze ciał”, Teatr „Węgajty”, „Hasarapasa - Orkiestra Świętokrzyska”.

Będą pokazy latania motoparalotniami, interaktywne akcje uliczne szczudlarzy i mimów, parada artystów, koncert zespołu „Fire Flowers”. Będzie wystawa ceramiki Marka Cecuły i Ewy Skowerskiej oraz malarstwa Jacka Nowakowskiego i Marka Wawro.

Ale również będzie wypożyczalnia rowerów. Specjalna mapka poprowadzi Cię do różnych warsztatów i pracowni artystycznych a także jedynego w Polsce i na świecie Muzeum Siekier. Będzie można nauczyć się tkać na prawdziwych krosnach, upiec chleb w prawdziwym piecu chlebowym, wyklepać siekierę czy zobaczyć jak powstaje miecz średniowieczny. Wiedźma Rogaty, w chatce na jednej nodze podzieli się tajemną wiedzą zielarską. Odkryć będzie można Nową Leśną Secesję i zobaczyć jak zwykły ogród zamienia się w magiczny przy pomocy wikliny. Radosław Nowakowski pokaże jak powstają jego niezwyczajne książki, od zamysłu do gotowego dzieła, zaś Ewa Skowerska oprowadzi po zakamarkach swojej pracowni ceramicznej. Wszystkim, którzy chcą przeżyć niezapomniane chwile w towarzystwie sztuki i miejscowej tradycji zapraszamy do Bodzentyna w dniach 4-5 czerwca 2010 roku na Festiwal Wędrowania. Udział w imprezie bezpłatny.

W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt: Pałysiewicz Jan tel: 605286035,
e-mail: kultura@bodzentyn.ugm.pl


Program III Festiwalu Wędrowania Bodzentyn 2010


Organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn, Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi
„Odnowica”, LGD Wokół Łysej Góry


04 czerwca (piątek)


10-18 – „Niewidziska” - okolice Bodzentyna

10-18 Wystawy : ”SZTUKA GLINKI, PIASKU I KAMYKÓW” - wspólna wystawa zaprzyjaźnionych ze sobą artystów: Ewy Skowerskiej Kosmalskiej (ceramika), Marka Cecuły (ceramika), Marka Wawro (malarstwo) i Jacka Nowakowskiego (malarstwo),  -  Galeria Kapkazy  Wiącka Kapkazy 10

19:00 – Wieczór z Teatrem „Węgajty”-  Prezentacja Innej Szkoły Teatralnej w sezonie 2010 –
             "Leśniczówka" Dąbrowa Dolna  1


05 czerwca (sobota)

Widowiska” - Bodzentyn


15-17 – Wędrowni komedianci – akcja artystyczno – edukacyjna – aktorzy Teatru „Kubuś” Kielce, Rynek Górny

17.00 – Parada artystów (szczudlarze, cykliści, orkiestra OSP Bodzentyn) na trasie Kościół
Św. Ducha – Plac Zamkowy

17.30 – „Parada Śmiesznych Twarzy” – spektakl plenerowy Teatru „Porywacze Ciał” z Poznania -  Plac Zamkowy

19.00 – Koncert zespołu „Fire Flower”, scena Plac Zamkowy

20.00 – Pokaz latania motoparalotniami – Piotr Krupa

21.00 - Koncert zespołu „Hasarapasa – Orkiestra Świętokrzyska” - scena Plac Zamkowy


Przez cały Festiwal w Bodzentynie na Placu Zamkowym będzie funkcjonowała wypożyczalnia rowerów

Więcej szczegółów o programie tutaj

Program II Festiwalu Wędrowania  2009


Organizatorzy: LGD Wokół Łysej Góry, Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi „Odnowica”, Gmina i Miasto Bodzentyn, Świętokrzyski Park Narodowy


12 czerwca (piątek)

17:00 - Łysogórska Baśń Wędrowna „Nieczekaj Lecilaty”

udział biorą: Teatr Węgajty, Praktycy Kultury, WIOHA, Teatr Pod Lnianym Niebem oraz goście

reżyseria: Krzysztof Wrona

Dąbrowa Dolna koło Bodzentyna :: obrzeża Świętokrzyskiego Parku Narodowego

20:00 - Monodrum – opowieść bębniona

Radosław Nowakowski :: Leśniczówka Dąbrowa Dolna1

21:00 - Wyprawa do Liberlandii

przewodnik: Radosław Nowakowski


13 czerwca (sobota)

11:00 - akcja plastyczna w Ciekotach :: Żeromszczyzna

11:30 - rajd pieszy na trasie: Ciekoty – Św. Katarzyna – Bodzentyn

rajd pieszy na trasie: Bieliny – Bieliny Podlesie - Kakonin – Święta Katarzyna – Bodzentyn

11:00 - rajd rowerowy na trasie: Bodzentyn – Św. Katarzyna – Kakonin – Bieliny – Nowa Słupia – Wola Szczygiełkowa – Bodzentyn (52 km)

12:00 - spotkanie z Zielichą i gry terenowe „Kraina Legend Świętokrzyskich” :: Kakonin koło zabytkowej chałupy

14:00-18:00 - interaktywne, teatralne akcje uliczne w wykonaniu Praktyków Kultury :: Rynek Górny w Bodzentynie

15:00-20:00 - projekt Nomadzi Kultury Alicji i Jacka Hałasów – budowanie jurty, warsztaty tańców w kręgu, pieśni wędrownych śpiewaków :: plac zamkowy w Bodzentynie

17:00-20:00 - pokaz lotów motoparalotniarzy z udziałem wicemistrza świata Piotra Krupy :: plac zamkowy w Bodzentynie (możliwość odbycia lotów próbnych)

godz. 20:00 – wspólne ognisko oraz wieczór piosenki turystycznej :: plac zamkowy w Bodzentynie


14 czerwca (niedziela)

12:00-20:00 - Glinokół Świętokrzyski – Kapkazy Szkoła Wrażliwości :: Wiącka Kapkazy

15:00 - rajd rowerowy na trasie: Bodzentyn – Psary – zbiornik w Wilkowie - Grabowa – Św. Katarzyna – Biały Gościniec – Wola Szczygiełkowa – Bodzentyn (ilość miejsc ograniczona! rezerwacja: kultura@bodzentyn.ugm.pl)

21:00 - „Poemat o Słońcu i Księżycu”Klinika Lalek i Włodzimierz Kiniorski – spektakl plenerowy :: plac zamkowy

w Bodzentynie

Lokalna Grupa Działania – Wokół Łysej Góry, Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn, Świętokrzyski Park Narodowy oraz Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi „Odnowica” przy współpracy z międzyszkolnym kołem PTTK w Starachowicach zapraszają miłośników turystyki pieszej i rowerowej na II Festiwal Wędrowania – Bodzentyn 2009, który odbędzie się w dniach 12-14 czerwca 2009 roku w samym sercu Gór Świętokrzyskich – Bodzentynie i okolicach. Formuła imprezy łączy w sobie trzy elementy turystykę, kulturę oraz edukację ekologiczną.

Turyści piesi będą wędrować najbardziej malowniczymi trasami w Górach Świętokrzyskich. Pierwsza z nich prowadzi czerwonym szlakiem z Ciekot przez górę Radostowa do Świętej Katarzyny a następnie niebieskim szlakiem Święta Katarzyna – Bodzentyn. Druga trasa Bieliny – Bieliny Podlesie - Kakonin – Święta Katarzyna – Bodzentyn. W ramach II Festiwalu Wędrowania zaplanowaliśmy dwa rajdy rowerowe. W sobotę 13 czerwca objeżdżamy dookoła pasmo Łysogór startując z Bodzentyna przez Świętą Katarzynę, Kakonin gdzie w ramach odpoczynku po forsownej wspinaczce rowerowej będzie można wziąć udział w grze terenowej organizowanej przez Lokalną Grupę Działania – Wokół Łysej Góry. Następnie wsiadamy na rowery i przez Bieliny, Nową Słupię, Wolę Szczygiełkową wracamy do Bodzentyna, gdzie Plac Zamkowy stanie się na dwa dni epicentrum wstrząsów wędrowno-artystycznych. Natomiast jeżeli chodzi o trasę rajdu rowerowego w niedzielę 14 czerwca to jest to absolutna rewelacja turystyczna. Trasa Bodzentyn – Psary – zbiornik w Wilkowie – Grabowa jest po prostu przepiękna widokowo. Natomiast odcinek trasy rowerowej ze Świętej Katarzyny do Woli Szczygiełkowej prowadzi przez samo serce Puszczy Jodłowej i Świętokrzyskiego Parku Narodowego granicą ścisłego rezerwatu i normalnie jest niedostępny dla turystów.

Bardzo gorąco zapraszam rodziców z dziećmi do rodzinnego wędrowania do Dąbrowy Dolnej w piątek 12 czerwca. Na łąkach i obrzeżach lasu w Dąbrowie Dolnej koło Bodzentyna w scenerii zapierającej dech w piersiach, z widokiem na całe Pasmo Łysogór artyści z Teatru Pod Lnianym Niebem przedstawią spektakl w formie wędrówki zatytułowany Łysogórska Baśń Wędrowna. Zapewniam, iż wszystkie punkty programu włącznie z niedzielnym spektaklem teatralnym oraz występami zespołów muzycznych mają związek z wędrowaniem. Niewątpliwą gwiazdą Festiwalu będzie Włodzimierz Kiniorski, wędrujący po różnych obszarach muzyki. Podczas niedzielnego spektaklu Teatru Klinika Lalek muzyka Włodzimierza Kiniorskiego będzie jego ważnym elementem a po nim muzycy z zespołu Kiniora dadzą mały koncert muzyczny. Piątkowy koncert Radosława Nowakowskiego też będzie nie lada gratką dla miłośników muzyki.

Po trudach sobotnich wędrówek będzie można zobaczyć i ewentualnie wziąć udział w budowaniu jurty, zatańczyć w kręgu bądź zaśpiewać pieśni wędrowne wspomagając artystów z zespołu Nomadzi Kultury. Dla tych którzy będą chcieli kontynuować wędrowanie w trochę innej formie będzie możliwość pochodzenia na szczudłach oraz polatania na motoparalotniach. W sobotę popołudniu zawita do nas wicemistrz świata w lataniu na motoparalotni Piotr Krupa z Rzeszowa wraz z przyjaciółmi. Myślimy też o tym, aby zaangażować uczestników imprezy w projekty animacyjne i happeningi artystyczne przed rozpoczęciem sobotnich rajdów pieszych w Kakoninie i Ciekotach.

Tych, którzy lubią rękodzieło a ściśle mówiąc lepienie z gliny zapraszam do akcji wspólnego tworzenia wspólnej przestrzeni warsztatowej z gliny i słomy, a następnie do wzięcia udziału w warsztatach lepienia i wypalania przez siebie wymyślanych przedmiotów, niekoniecznie użytkowych. Miejsce akcji Wiącka Kapkazy 10, w gospodarstwie państwa Ewy Skowerskiej i Mariusza Kosmalskiego, początek g. 12:00 niedziela 14 czerwca.

Główną bazą i miejscem docelowym większości wędrówek jest Plac Zamkowy w Bodzentynie w bezpośredniej bliskości Ruin Zamku Biskupów Krakowskich z XIV wieku. Na placu zamkowym będzie wydzielone miejsce do biwakowania oraz rozpalenia ogniska. Organizatorzy zapewniają opiekę wykwalifikowanych przewodników turystycznych na trasach rajdów pieszych i rowerowych. Ze względu na ograniczenia związane z przejazdem przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego prosimy rezerwować miejsce na niedzielny rajd rowerowy zgłaszając swój udział na adres: kultura@bodzentyn.ugm.pl .

Z turystycznym pozdrowieniem

Pałysiewicz Jan

Gdyby mieli Państwo jakieś pytania albo wątpliwości proszę również o kontakt telefoniczny bądź listowny: Pałysiewicz Jan Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn , 26-010 Bodzentyn ul. Suchedniowska 3 Tel. (0 41) 311 55 11 wew. 32