RELACJA UCZESTNIKÓW PROJEKTU
       

        Od stycznia 2010 roku realizowany jest w naszej szkole projekt pt. „Skąd pochodzę? Co będę robić w przyszłości?” w ramach programu Równać Szanse, Polsko – Amerykanskiej Fundacji Wolności, administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.Zainteresowaliśmy się poznawaniem naszej kultury i tradycji po występie taneczno – śpiewającej grupy „Leśnianie”. Prezentowali oni różne tańce, np. oberka jak
i ludowe przyśpiewki. Stwierdziliśmy, że warto to kontynuować, by potem dalsze pokolenia mogły z tego korzystać.
Pomysł wzięcia udziału w takim projekcie narodził się na kiedyś na lekcji fizyki. Pani Kinga Urban podzieliła nasz zapał do pracy i zgodziła się nam w tym pomóc.
Bardzo spodobały nam się zajęcia z gwary prowadzone przez panią Aleksandrę Biskup. Uczyliśmy się na nich różnych piosenek ludowych, przyśpiewek świętokrzyskich i zagadek. Pani Ola upiekła dla nas nawet ciasto z dyni i poczęstowała syropem z czarnego bzu i brzozy. Wzięliśmy od Niej przepis na taki sok i mamy zamiar spróbować go przygotować, gdy tylko czarny bez wyda owoce.
Dużym zainteresowanniem cieszyły się również zajęcia przeprowadzone przez panią Urszulę Sokół. Robiliśmy na nich różnego rodzaju kwiaty z bibuły, origami, a także malowaliśmy na szkle. Każde zajęcia rodziły nowy pomysł.
Nie można pominąć tutaj również tego, że p. Maria Paluch uczy nas tańczyć oberka w rytm „Aby moja Marysiu” i walczyka pt. „Jednego miłego” i piosenki „Bodzentyńskie pole”.
Niedawno odwiedzilismy także agroturystykę Kazimiery i Jerzego Grzejszczyk „Pod Bukiem” w Śniadce II. Po tej wizycie nabraliśmy zapału do tego aby w przyszłości założyć własną działalność agroturystyczną.
Zbieramy również starodawne przedmioty lub mniejsze narzędzia rolnicze i sami je w domu odnawiamy. Naszym najcenniejszym zbiorem są buty zrobione ze słomy.
W niedługim czasie czeka nas również wycieczka do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Z niecierpliwością na nią czekamy.
Nawiązaliśmy również współpracę z Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego w Rakowie. Mamy wziąć udział w Turnieju Nabytych Umiejętności.
Nasza grupka pod czujnym okiem pani Kingi zajmuje się również przygotowaniem festynu szkolnego, który ma na celu przekazanie pozostałej części naszego szkolnego społeczeństwa jak ciekawa jest przeszłość naszego regionu i jak zabawnie niektóre słowa brzmią w świętokrzyskiej gwarze. Zajmujemy się również przygotowaniem kącika regionalnego. Na pewno każdemu spodoba się także taniec i nasze robótki ręczne.

Uczestnicy projektu:

Aleksandra Franczak, Patrycja Piwko, Pożoga Monika, Sabina Nowakowska.