DAWID RUBINOWICZ

FRAGMENT PROJEKTU ZŁOZONEGO DO  FUNDACJI BATOREGO PROGRAM DLA TOLERANCJI
kwiecień 2008



Jest to kontynuacja ubiegłorocznego projektu Pamiętnik. Wykorzystując zainteresowanie młodzieży postacią Dawida chcemy przygotować spektakl teatralny oparty na tekstach z Pamietnika Dawida Rubinowicza. Posługując się doświadczeniami i efektami warsztatów ubiegłorocznych chcemy przybliżyć postać tego chłopca także dorosłej części społeczności Bodzentyna. Forma spektaklu wydaje nam się najbardziej odpowiednia. Ponieważ spektakl będzie przygotowywany metodą dramy, młodzież będzie miała wpływ na jego kształt. Przy okazji przygotowań spektaklu przybliżymy młodzieży muzykę, tańce i obrzędy żydowskie organizując warsztaty i koncert. Zamiarem naszym jest doprowadzić w efekcie tegorocznych działań do całkowitego uporządkowania cmentarza, gdyż jest to chyba jedyne zachowane miejsce świadczące o obecności Żydów w Bodzentynie. 
 Pomysł na kontynuacje działań i przygotowanie spektaklu opartego na tekstach Dawida Rubinowicza powstał już w ubiegłym roku i wyszedł od samych uczestników poprzedniej edycji programu. Ponieważ przy Stowarzyszeniu działa dziecięcy Teatr pod Lnianym Niebem działania teatralne najbardziej są nam bliskie. Teatr skupia w sobie wszystkie dziedziny sztuki jest więc świetnym pretekstem do interdyscyplinarnych działań. Nie bez znaczenia jest fakt, że Gmina bardzo przychylnie odniosła się do pomysłu uporządkowania cmentarza Żydowskiego, dlatego wykorzystując tę atmosferę mamy nadzieję, że w tym roku przynajmniej częściowo nam się to uda. Projekt rozpoczęty w ubiegłym roku właściwie trwa cały czas ponieważ powstała w efekcie wystawa krąży i jest pokazywana w różnych miejscach. Powstaje także bogata dokumentacja fotograficzna cmentarza wykonana przez dzieci w ramach warsztatów fotograficznych odbywających się przy okazji tworzenia portalu internetowego. Tak więc tematyka ta nas nie opuszcza i naturalnym jest ze zależy nam na kontynuacji i zgłębieniu tego tematu.
Celem naszego projektu jest odkrycie na nowo historii Dawida Rubinowicza dla mieszkańców Bodzentyna nie tylko młodzieży gimnazjalnej. Chcemy poprzez realizację tego projektu wpłynąć na kształtowanie się postaw tolerancji, współczucia, szacunku do innych kultur.
Działania w ramach projektu to przede wszystkim warsztaty dramy przygotowujące spektakl. Do przygotowania spektaklu zaprosimy Dorotę Anyż instruktorkę dramy, aktorkę i reżyserkę, która współpracuje z naszym teatrem. Do scenografii wykorzystamy powstałe w poprzedniej edycji fotografie otworkowe. Metoda dramy wydaje nam się ciekawa i uruchamiająca dzieci. Pozwoli na kreowanie przez dzieci spektaklu, a także umożliwi utożsamienie się aktorów z bohaterem. Zaplanowany wyjazd do Węgajt będzie elementem wzbogacającym warsztaty teatralne, a także wymianą doświadczeń z realizacji projektu. Szczególnie interesuje nas zagadnienie pedagogiki teatralnej i wykorzystanie jaj dla kształtowania postaw tolerancji. Planujemy trzy dniowy pobyt w Węgajtach.
W trakcie pracy nad spektaklem w celu lepszego zrozumienia i głębszego wejścia w sytuację Dawida Rubinowicza potrzebne będzie szersze spojrzenie na cały kontekst jego sytuacji. Dlatego planujemy spotkanie z Panem Rachtanem i wycieczkę po Bodzentynie śladami żydowskimi. Kolejne działania to warsztaty z zakresu poznania kultury żydowskiej czyli warsztaty tańca i koncert muzyki żydowskiej to elementy, których w ubiegłym roku z powodu zmniejszonych środków nie udało mi się zrealizować. Premierę spektaklu Dawid Rubinowicz planujemy na koniec września. Równocześnie z przygotowaniami do spektaklu ,będziemy prowadzić rozeznanie w sprawie cmentarza, co można zrobić i jak? W tej sprawie skontaktujemy się z FODŻ. Po spektaklu będziemy chcieli zachęcić mieszkańców Bodzentyna do zaangażowania się w sprzątanie cmentarza. Przygotujemy również wystawę ze zdjęciami cmentarza przed porządkowaniem w trakcie i po. Przy okazji koncertu muzyki żydowskiej zorganizujemy dla mieszkańców spotkanie z historykiem specjalistą tematyki żydowskiej. Wszystkie wydarzenia chcielibyśmy zorganizować w miejscu, które w przyszłości będzie swego rodzaju izba pamięci regionalną w której będzie specjalne miejsce dla Dawida Rubinowicza. Przygotowany spektakl będziemy chcieli pokazać również w Kielcach, lub zapraszać na spektakl do Bodzentyna. 




Fotorelacja z realizacji projektu w dokonaniach




>>>